Nowoczesne metody leczenia dają ogromne możliwości i nadzieje. Z każdym rokiem naukowcy dokonują rzeczy, które jeszcze kilka lat wcześniej wydawały się niemożliwe. Dziś skupimy się na odkryciu, jakim jest leczenie komórkami macierzystymi. Szczególnie ważne okazały się komórki macierzyste w ortopedii.

Komórki macierzyste w ortopedii – Dlaczego tak istotne?

Komórki macierzyste są naturalną rezerwą naszego organizmu. Najprawdopodobniej słyszałeś o nich na biologii, jednak jeszcze kilkanaście lat temu nikt się nie spodziewał że komórki macierzyste w ortopedii zrobią taką furorę. Przełomem okazał się przeszczep komórek macierzystych. Odbywa się on w obrębie jednego pacjenta. Najpierw pobiera się materiał z tkanki tłuszczowej pacjenta, a następnie wstrzykuje w zmienione chorobowo miejsce. Komórki szybko rozpoznają miejsce, w którym się znalazły, dostosowują się i określają potrzeby tkanki. Bardzo ważne jest to, że przeszczep ten jest autologiczny, co oznacza, że nie ma obaw o odrzucenie go. Poniżej efekty:

  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych, a co za tym idzie ograniczenie zużycia środków przeciwbólowych.
  • Regeneracja uszkodzonych tkanek.
  • Przywrócenie lub poprawa zakresu ruchomości stawu.

Ale dzięki czemu komórki macierzyste są tak niezwykłe?

leczenie komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi – Dlaczego są tak wyjątkowe?

Leczenie komórkami macierzystymi jest niezwykle proste, a przy tym bardzo skuteczne. Ale dzięki czemu? Posiadają one dwie niezwykłe cechy:

  • zdolność do nieograniczonej liczby podziałów,
  • możliwość przekształcania w inne typy komórek.

To oznacza, ze gdy nasz organizm ma jakieś braki, lub gdy dojdzie do uszkodzenia tkanek, to komórki macierzyste mogą je uzupełnić bądź zastąpić. Podtrzymują one tkanki, które przechodzą ciągłe zmiany na przykład skórę lub mięśni. Okazuje się, że najwięcej komórek macierzystych znajduje się w tkance tłuszczowej. Ale to nie jedyne ich źródło. Są także w szpiku kostnym, krwi pępowinowej i obwodowej. Wykorzystuje się je także do leczenie chorób onkologicznych, takich jak rak piersi czy białaczka.
Dzięki coraz to lepszy metodom leczenia możemy trochę spokojniej patrzeć w przyszłość.