Niedużo po rozpoczęciu się wojny na Ukrainie Polska, jak również inne kraje Europy przeżyły kryzys na rynku paliw. Jeśli chodzi o benzynę, ceny podskoczyły nagle z niecałych 6 złotych do nawet 10! Podobnie ropa. Z tym, że benzyna już nieco staniała, a ropa – jak nigdy, jest od niej dużo droższa. W tym artykule powiemy o prognozach na rok 2023. Czy tanie paliwo Gniezno to tylko mrzonka? Zapraszamy do lektury.

Jak sytuacja wyglądała kilka miesięcy temu?

Wojna trwa już tak długo, że niemal zapomnieliśmy, jak sytuacja wyglądała przed nią. Ile kosztowało paliwo w styczniu 2022 roku? Przypomnijmy. Benzyna kosztowała jedynie 5,70. Oczywiście stawka mogła się wahać o kilka, a nawet kilkadziesiąt groszy w skali miesiąca i w zależności od rejonu polski, ale nie przekraczała 6 złotych. Wręcz przeciwnie, pod koniec stycznia płaciliśmy jedynie 5,25. Za olej napędowy płaciliśmy o kilka groszy mniej niż za benzynę. Natomiast auto gaz tankowano średnio po 3,14 zł za litr. Czy to nie wygląda pięknie? Niestety, wybuch wojny, koniec dostaw z Rosji i Ukrainy okazał się dla Polski bardzo odczuwalny w skutkach. Ile płacimy teraz i czy tak zostanie?

najtańsze paliwo Gniezno

10 złotych za litr!

Do marca ceny paliw wzrosły do 7 zł za litr. W kwietniu za olej napędowy trzeba było płacić średnio 7,13 zł za litr, a za benzynę bezołowiową Pb 95 – 6,46 zł. To ciekawe, że zawsze tańszy olej napędowy, w trakcie wojny zrobił się wyraźnie droższy od Pb 95. Średnia cena autogazu LPG wynosiła w kwietniu 3,64 zł. Rekord tej najwyższej padł w czerwcu, przekraczając już 8 zł za litr PB95. Ale 8 to nie tak źle, gdyż prywaciarze wyskakiwali z cenami przekraczającymi nawet 10 złotych. A ponieważ do tego doszła panika, że paliwa może zabraknąć, ludzie czuli się przymuszeni kupować po takich cenach.

Czy tanie paliwo Gniezno to już tylko mrzonka?  

A ja sprawy mają się dzisiaj? Niestety, aktualne ceny paliw, pomimo obniżonej stawki VAT nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Dziś za benzynę zapłacimy średnio 6,50 zł, za olej napędowy 7,80, a gaz wyniesie nas niecałe 3 złote za litr. Jak widać, szczególnie ubolewają właściciele diesel’i. Czy tanie paliwo Gniezno to tylko mrzonka? A może doczekamy się obniżek? Nikt nie wie, ile paliwo będzie kosztowało za miesiąc, a  nawet 2 tygodnie. Widzimy ponowny wzrost notowań ropy naftowej.

Najtańsze paliwo Gniezno na ten moment jest w województwie (mówimy o benzynie), a najdroższe w kujawsko-pomorskim.