Sprężyny nie są nam obce. Wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień ma w sobie mechanizmy oparte na sprężynach. Dotyczy to również samochodów. Niestety, sprężyny Poznań, choć są bardzo ważne, lubią się psuć. Jak rozpoznać pękniętą sprężynę? Czy jeżdżenie bez wymiany może być tragiczne w skutkach?

Trochę teorii

Mówiąc fachowo sprężyna to element, którego odkształcenie jest spowodowane siłami lub momentami zewnętrznymi, mające na celu zmagazynowanie, a następnie oddanie energii odkształcania sprężystego. Sprężyny Poznań pełnią bardzo ważne funkcje w samochodach. Między innymi dzięki nim działają układy zawieszenia. Niestety, jak wszystko z czasem się zużywają, psują, a ich niewymienienie w porę może mieć nieciekawe skutki. Jak rozpoznać zepsute sprężyny?

Objawy zepsutych sprężyn     

Typowymi objawami zepsutej sprężyny są:

  • nieregularne stukanie i brzęczenie na nierównościach,
  • charakterystyczny strzał (brzdęknięcie) podczas mocniejszego skręcania kół lub mocnego hamowania,
  • nierówna wysokość auta w osi wzdłużnej,
  • ściąganie podczas jazdy i przy hamowaniu.

Mówiąc prościej, sprężyny zawieszenia warto wymienić, gdy auto krzywo stoi, czyli gdy przód lub tył „stoi” za nisko. Również,  gdy po załadowaniu stosunkowo niewielkiego ciężaru do bagażnika zawieszenie „siada”, choć kiedyś podobne obciążenia znosiło bez trudu. I co ważne, tak jak w przypadku amortyzatorów sprężyny samochodowe Poznań powinno się wymieniać parami. Dlaczego? Bo najczęściej po pęknięciu jednej, jakiś czas później pęka druga.

sprężyny samochodowe Poznań

Konsekwencje niewymienionej sprężyny Poznań  

Czy możliwa jest jazda samochodem z pękniętą sprężyną? Jeśli tak, to jakie są tego konsekwencje? Otóż, jazda na zużytych sprężynach jest możliwa, ale zmienia charakterystykę prowadzenia samochodu. Ze względu na obniżenie prześwitu możliwe jest także uszkodzenie podwozia auta podczas jazdy na nierównościach. Ile kosztuje taka wymiana? Dużo zależy od specyfiki samych sprężyn. Sprężyny na zamówienie są droższe, niż gotowce. Jednak średni koszt wymiany waha się miedzy 40  a 120 złotych. Naprawa tego, co może się uszkodzić przez zepsutą sprężyny kosztować będzie znacznie więcej.