Młodzi ludzie, którzy kończą podstawówkę stoją przed trudnym wyborem – wyborem szkoły. Na co warto się dziś zdecydować? Jaki zawód jest przyszłościowy? W tym artykule powiemy o tym, czym zajmuje się geodeta Gdańsk i czy warto nim zostać. Zapraszamy do lektury.

Czy geodeta Gdańsk to zawód z przyszłością?

Jak najbardziej! Zawody przyszłościowe to takie, które za kilka lat nadal będą ważne. Usługi geodezyjne trójmiasto zawsze będą potrzebne. Przecież ludzie kupują działki, sprzedają, wynajmują nieruchomości, wytyczają obszary. A do wszystkiego tego potrzebni są geodeci. Ponadto nigdy nie przestaną nas interesować mapy, rzeźba terenu… Skoro już tak wymieniamy, powiedzmy dokładniej, czym zajmuje się geodeta.

Usługi geodezyjne Trójmiasto

Na czym polega praca geodety?

Geodeci zajmują się pomiarem działek i gruntów i to pod wszelkiego rodzaju inwestycje. Dotyczy to również budowy dróg i autostrad. Ale to nie jest ich jedyne zadanie. Osoby zajmujące owe stanowisko wykonują również mapy do celów projektowych, sporządzają niezbędną dokumentację. Mogą także urządzać tereny rolne lub leśne. Widziałeś kiedyś mapę – papierową lub elektroniczną? Z pewnością tak. Aby stworzyć to przydatne narzędzie potrzebni są właśnie geodeci. Przygotowują oni niezbędne pomiary i gromadzą dane. W zakres zadań geodety wchodzi również prowadzenie ewidencji gruntów czy opis rzeźby terenu i bogactw mineralnych. Przedstawiciele tego zawodu zajmują się również wyceną wartości nieruchomości, na podstawie sporządzonej przez nich dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.

Kto może nim zostać?

Zdecydowanie opłaca się zostać geodetą. Dobry geodeta Gdańsk może zarabiać naprawdę ładne pieniądze, szczególnie teraz, gdy usługi geodezyjne wszędzie podrożały. Takie stanowisko mogą piastować osoby, które posiadają odpowiednie, kierunkowe wykształcenie średnie lub wyższe, są niekarane, mają doświadczenie zawodowe i zdolność do czynności prawnych. Jesteś już po szkole? A co z tymi, którzy już dawno skończyli szkołę, a teraz chcieliby zrobić sobie kursy geodezyjne? Niestety, najpierw muszą zrobić odpowiednią szkołę policealną dla dorosłych.