Ten artykuł wyjaśnia, czym są przenośniki ślimakowe i jakie jest ich zastosowanie. Wspomina także o przenośnikach kubełkowych, które odgrywają równie ważną, lub nawet ważniejszą, pracę. Zapraszamy do lektury.

Czym są przenośniki ślimakowe i do czego służą?

Przenośniki ślimakowe najczęściej służą do transportowania sypkich materiałów na wyznaczoną odległość, co znacznie przyspiesza pracę. Świetnie sprawdzają się w wielu zakładach produkcyjnych i rolniczych przy załadunku lub rozładunku ziarna czy przenoszenia paszy. Tego typu przenośniki służą również do transportu osadów czy wykorzystywane są jako mieszalniki. Urządzenia mają bardzo wysoką wydajność zapewniając sprawność pracy. Przenośniki składają się z rury oraz napędu hydraulicznego.

Z czego składają się przenośniki kubełkowe?

Przenośniki kubełkowe składają się z wielu ważnych elementów takich jak kubełki, które są bardzo ważne. Kubełki to pojemniki w kształcie wiadra, które służą do przenoszenia materiałów sypkich. Kolejnym elementem jest taśma transportująca, którą napędza silnik elektroniczny. Na niej kubełki przenosi się z jednego miejsca na drugie. Kubełki i taśmę montuje się na stelażu, który jest sztywny i stabilny co zapewnia bezpieczeństwo pracy. Ważne są mechanizmy kontrolne, które pozwalają kontrolować prędkość taśm i ilość materiałów. Przenośniki zawierają odpowiednie osłony i zabezpieczenia przez co przenośnik nie uszkodzi się a praca jest bezpieczna.

Przenośniki kubełkowe

Gdzie wykorzystuje się przenośniki kubełkowe

Przenośniki kubełkowe przede wszystkim do transportu masowych materiałów sypkich takich jak ziarna zbóż, kruszyw, piasek, nawozy, kopaliny różnego rodzaju czy używane w przemyśle, takim jak produkcja cementu. Składają się one z taśmy lub łańcucha  z zamocowanymi kubłami. Materiały mogą być transportowane w ruchu okrężnym lub z góry w dół.  

Zalety przenośników

Jest wiele zalet płynących z użytku takich maszyn. Jedną z nich jest wysoka wydajność, przenośniki są w stanie przetransportować bardzo duża ilość materiału w krótkim czasie. Przenośniki kubełkowe zawierają różne mechanizmy, które zapewniają bezpieczeństwo pracy i minimalizują ryzyko awarii. Korzystanie z maszyny jest dosyć łatwe i mało skomplikowane i nie wymagają dużej konserwacji, co gwarantuje dużą wydajność maszyny. Urządzenie nie zajmuje wiele miejsca i nie zużywa dużo energii, co daje niskie koszty eksploatacji.