Młodzi, wysportowani ludzie uwielbiają brać udział w zawodach. Dla jednych jest to okazja do pokazania swoich sił, sprawdzenia nad czym trzeb popracować, a dla innych motywacją są medale Śrem. Zdobyć brąz to już satysfakcja, ale ile radości daje złoto! Właśnie – czy to prawdziwe złoto? Skąd się bierze takie medale? O tym w artykule.   

Medale olimpijskie – Historia

Medale olimpijskie przysługują zdobywcom pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w danej konkurencji sportowej. Od kiedy przyznaje się medale? Od pierwszych igrzysk w Atenach, czyli roku 1896. Podczas igrzysk w Atenach medale przyznawano tylko dwóm pierwszym zawodnikom w każdej konkurencji: zwycięzca otrzymywał medal srebrny i gałązkę oliwną, zdobywca drugiego miejsca medal brązowy[1]. Złote medale przyznano po raz pierwszy podczas III Igrzysk Olimpijskich w St Louis w roku 1904. Dziś nie wyobrażamy sobie zawodów, igrzysk bez przynajmniej trzech medali w różnych kolorach – złotym, srebrnym i brązowym. Zobaczmy z czego się je wykonuje.

smycze śrem

Czy złoty jest ze złota a srebrny ze srebra?

Nazwy są mylące. Złoty medal na szyi zawodnika zajmującego pierwsze miejsce wcale nie jest wykonany ze złota. Jest jedynie nim pokryty. Medale olimpijskie mają z góry przypisane parametry. Medale za pierwsze miejsce jest wykonuje się ze srebra i pokryte są co najmniej 6 gramami czystego złota. Co ważne, srebro, którego używa się do medalu złotego i srebrnego musi być próby 925–1000. Medal brązowy wykonuje się ze stopu miedzi, cyny i cynku. Skąd się biorą medale i z czego są? Produkowane są w zakładach specjalizujących się w tym. Materiał równi się w zależności od miejsca, jakiemu ma przysługiwać dana nagroda. Ale co ważne, zawody olimpijskie różnią się od tych amatorskich, urządzanych na przykład w szkołach.  

Szkolne zawody a medale Śrem

Najczęściej medale, jakie otrzymuje młodzież w szkole, na stadionach i tym podobnych miejscach nie są z prawdziwego srebra, czy pokryte prawdziwym złotem. Z czego w takim razie? Najtańsza opcja to metale stalowe, pokryte jedynie lakierem w danym kolorze.  Do tego daje się wstążki na przykład w barwach szkoły lub tak jak smycze Śrem ze specjalnym nadrukiem, na przykład datą i nazwą szkoły.